Родителите често ги допускат, водени от загриженост
Снимка: Getty
Всеки втори, който стига до психолог и търси помощ заради психично разстройство, има един проблем - родителите си.
Психологът Даня Витиг, анализира 5 често срещани грешки, които съсипват живота на децата.
Подценяване
Насърчавайте детето си и не го сравнявайте с никого. Много често родителите заемат позицията на критици, а не на помощници. Упреците им са насочени към музикалния му вкус, външен вид, избора на приятели, хобита ... В тези случаи хлапето губи самочувствие и се отдръпва.
Хвалете го за заслугите и винаги го обичайте. Уважавайте границите му и не позволявайте на непознати да ги нарушават, дори когато порасне. И в работа, и в личния му живот.
Липса на отговорности
Колкото по-голямо става детето, толкова повече отговорности трябва да му бъдат делегирани. Само по този начин то ще се научи да взема решения.
Всяка ситуация, успешна или не, може да бъде анализирана. Винаги му обяснявайте, но го оставете да действа.
Трябва да му позволите да греши, но и да му помогнете да намери решения. То трябва да знае, че винаги може да се обръща към вас за съвет.
До 18-годишна възраст детето трябва да поеме целия спектър от отговорности за себе си и за живота си. Като постепенно родителите му прехвърлят част от тях. То все още в голяма степен зависи от семейството си, но постепенно трябва да стане самостоятелно и трябва да бъде подготвено за това.
Всичко, което "трябва"
Много хора мечтаят децата им да израснат като олимпийски шампиони и нобелови лауреати. Затова ги учат от най-ранна възраст да четат, записват ги на курсове, вземат им частни учители ... В даден момент детето осъзнава, че не може да се справи, не иска или просто е уморено и се отказва от всичко. Това е най-доброто. В най-лошия случай то трупа психически проблеми, защото не отговаря на идеалния образ на своите родители.
Всяко дете иска да бъде обичано, но в същото време е важно родителите да разгледат трезво възможностите и желанията му. Защото очакванията са само фантазия, а не реалност.
Снимка: Getty
Работете върху грешките
Повечето родители вярват, че винаги са прави. Те предварително решават какво ще прави детето, къде ще учи, в кой университет ще влезе. Този подход обаче е опасен, защото прекъсва диалога.
Първо, родителят пречи на детето да изрази истинското си желание или проблем.
Второ, подобен подход подкопава доверието на хлапето в собствените му сили.
Трето, важно е дори и най-малкият член на семейството да бъде изслушан. Ако не сте съгласни с мнението му, се опитайте да го убедите и да го включите в решението. Реакцията „защото аз така казах“ не е най-добрата, без значение на каква възраст е синът /дъщеря ви.
Вие можете да изразите своите страхове и притеснения и да му помогнете да разбере вашите чувствата.
Друг важен момент е, че родителите трябва да се научат да признават грешките си. Разбира се, всеки може да избухне, да се развика и каже думи, които не е премислил добре. След като се успокои, е разумно да се извини.
Повече любов
Много е странно, но родителите не винаги са в състояние да покажат любовта си във формата, в която детето е готово да я приеме. Например, ако то не обича прегръдките, може да ги замените с думи на любов, съвместни игри или подарък.
Наблюдавайте детето си и намерете подход към него. Не забравяйте, че има начин да го насочите в желаната посока много фино, без принуда и насилие.
Оставете го да се радва и да преживее детството си. Дайте му любов, приемане и закрила. Станете негов спътник и верен приятел. Това е най-доброто, което можете да направите.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари